بررسی قضایی ویزاهای رد شده موقت کانادا مانند توریستی، تحصیلی و کاری، چیست؟
بررسی قضایی برای ویزاهای موقت کانادا مانند توریستی، تحصیلی و شغلی، یک نوع اعتراض غیر رسمی و قانونی است که در آن ویزاجو به رد درخواست ویزای شما به دادگاه فدرال کانادا شکایت می‌نماید. در این فرآیند، دادگاه تصمیم اتخاذ شده توسط افسر اداره مهاجرت را بررسی می‌نماید تا اطمینان حاصل کند که آن تصمیم قانونی و منصفانه گرفته شده است. لطفاً توجه داشته باشید که این فرصتی برای شما برای ارائه مدارک یا اطلاعات جدید در پرونده رد شده نمی‌باشد. با این حال، این فرصتی برای اثبات این است که نشان داده شود تصمیم اتخاذ شده توسط افسر اداره مهاجرت، به دلایل زیر خطا یا ناعادلانه بوده است:

 1. افسر اداره مهاجرت برای بررسی پرونده و صدور ویزا از روش‌های مناسب یا قانون پیروی نکرده است.
 2. تصمیم افسر اداره مهاجرت بر اساس خطا انسانی بوده است.
 3. تصمیم افسر اداره مهاجرت مغرضانه بود یا تمام اطلاعات را به درستی در نظر نگرفته است.
قبولی اعتراض قضایٔی ویزای رد شده کانادا

اگر دادگاه فدرال کانادا تشخیص دهد که این تصمیم واقعاً ناعادلانه یا نادرست بوده است، می‌تواند به مقامات اداره مهاجرت دستور دهد که پرونده ویزا را مجدداً بررسی نمایند. توجه به این نکته مهم است که دادگاه فدرال کانادا تصمیم جدیدی در مورد درخواست یا صدور ویزا نمی‌گیرد. فقط فرآیندی را از لحاظ قانون اداره مهاجرت کانادا ارزیابی می‌کند که در آن تصمیم اولیه گرفته شده است. همچنین مهلت محدودی برای تشکیل پرونده بازبینی قضایی وجود دارد. از آنجایی که این یک فرآیند حقوقی پیچیده است، اگر تصمیم به بررسی قضایی دارید، ضروری است که به سرعت وکلای مجرب ویزاجو برای شما اقدام نمایند. به خاطر داشته باشید که بررسی‌ قضایی معمولاً آخرین راه‌حل بوده و زمانی استفاده می‌شود که سایر فرآیندها مانند درخواست تجدیدنظر اداری یا درخواست‌ مجدد انجام شده باشند یا در دسترس نباشند. برای اطلاعات بیشتر در مورد درخواست تجدیدنظر اداری یا درخواست‌ مجدد با ویزاجو گفتگو نمایید.

 1. معیارهای بررسی قضائی‌
  معیارهای بررسی قضایی تصمیم ویزای رد شده موقت کانادا مانند توریستی، تحصیلی و شغلی کانادا معمولاً به عادلانه بودن رویه، اشتباهات واقعی یا قانونی یا غیر منطقی بودن در فرآیند تصمیم‌گیری مربوط می‌شوند. اگر فکر می‌کنید که رد درخواست ویزای شما بر اساس این مسائل بوده است، ویزاجو می‌تواند برای تشکیل پرونده بررسی قضایی ویزای شما اقدام نماید. به طور خاص، شما ممکن است یک بررسی قضایی را در نظر بگیرید اگر:
 2. رعایت انصاف در رسیدگی: اگر شما معتقدید که افسر اداره مهاجرت به شما فرصت عادلانه‌ای برای ارائه پرونده خود نداده، یا اینکه فرآیند تصمیم‌گیری ایشان شفاف یا عادلانه نبوده است. این برای موقعیت‌هایی است که در آن فرصتی برای رسیدگی به نگرانی‌های افسر اداره مهاجرت به شما داده نشده یا افسر تمام اطلاعات مربوطه در درخواست شما را در نظر نگرفته است.
 3. خطا در حقایق یا قانون: این برای زمانیست که افسر اداره مهاجرت یک اشتباه واقعی یا خطای قانونی در پرونده ویزای شما مرتکب شده است. به عنوان مثال، اگر افسر اطلاعات موجود در پرونده شما را اشتباه فهمیده یا به اشتباه تفسیر کرده باشد، یا اگر هنگام تصمیم گیری خود، قانون را به درستی اجرا نکرده باشد.
 4. دلایل غیر معقول: در بعضی مواقع تصمیمی که افسر اداره مهاجرت درباره پرونده ویزای شما گرفته با توجه به مدارک و اطلاعات موجود در پرونده غیر منطقی می‌باشد. این ممکن است شامل شرایطی باشد که افسر تصمیمی گرفته که هیچ افسر دیگری در همان شرایط آن را اتخاذ نمی‌نمود.

مهلت تشکیل پرونده برای بررسی قضایی
مهلت‌ دقیق و محدودی برای ثبت درخواست بررسی قضایی در دادگاه فدرال کانادا وجود دارد. اگر شما در داخل کشور کانادا هستید، حداکثر تا ۱۵ روز بعد از تاریخ نامه ردی ویزای کانادای خود، فرصت دارید برای ثبت درخواست بررسی قضایی در دادگاه فدرال کانادا، اقدام نمایید.

اگر شما در خارج از کشور کانادا هستید، حداکثر تا ۶۰ روز بعد از تاریخ نامه ردی ویزای کانادای خود، فرصت دارید برای ثبت درخواست بررسی قضایی در دادگاه فدرال کانادا، اقدام نمایید.

در صورت از دست دادن مدت زمان‌های ارائه شده در فوق، امکان ثبت درخواست بررسی قضایی در دادگاه فدرال کانادا توسط هیچ وکیلی، نمی‌باشد.

مزایای بررسی قضایی
روند بررسی قضایی ویزای رد شده در دادگاه فدرال کانادا برای درخواست ویزاهای موقت کانادا مانند توریستی، تحصیلی و شغلی، دارای مزایای زیر می‌باشند:

 1. تصحیح خطاها: اگر افسر اداره مهاجرت در فرآیند تصمیم گیری اشتباه کرده باشد، بررسی قضایی می‌تواند این خطا را اصلاح نماید. این به معنای تصمیم گیری جدید در مورد پرونده رد شده یا صدور ویزا نیست، بلکه برای بررسی توسط قاضی دادگاه در مورد تصمیم افسر اداره مهاجرت می‌باشد که آیا به درستی و منصفانه بر اساس اطلاعات و مدارک دریافت شده تصمیم گرفته شده است یا خیر.
 2. تضمین انصاف: روند بررسی قضایی تضمین می‌نماید که درخواست ویزای شما به شیوه‌ای منصفانه و عادلانه توسط افسر اداره مهاجرت رسیدگی شده است. اگر عادلانه نباشد، این فرآیند می‌تواند این موضوع را برجسته نموده و به طور بالقوه منجر به بررسی مجدد پرونده رد شده ویزا شود.
 3. ایجاد سوابق قانونی: تصمیمات اتخاذ شده در فرآیند بررسی قضایی می‌تواند سوابق قانونی مهمی را ایجاد نماید که بر پرونده‌های مهاجرتی آینده، تأثیر گذار باشد.

معایب بررسی قضایی
با اینکه بررسی قضایی درخواست ویزاهای رد شده موقت کانادا مانند توریستی، تحصیلی و شغلی در دادگاه فدرال کانادا می‌تواند به طور بالقوه به ارزیابی مجدد پرونده شما منجر شود، ولی این فرآیند دارای معایبی نیز می‌باشد که در زیر شرح می‌دهیم:

 1. ممنوعیت ارائه مدرک جدید: بررسی قضایی فرصتی برای ارائه شواهد یا اطلاعات جدید نبوده و صرفاً بر اساس اطلاعاتی است که در زمان تصمیم در اختیار افسر اداره مهاجرت قرار داشته است.
 2. روند حقوقی پیچیده: فرآیند بررسی قضایی برای ویزاهای رد شده موقت کانادا مانند توریستی، تحصیلی و شغلی در دادگاه فدرال کانادا پیچیده بوده و نیاز به درک کامل قوانین روز مهاجرت کشور کانادا را دارد.
 3. هزینه‌ها: این فرآیند می‌تواند گران باشد، به خصوص زمانی که هزینه‌های وکیل مربوطه در نظر گرفته شود. اگر دادگاه به نفع شما رای ندهد، ممکن است از شما خواسته شود که هزینه های قانونی دولت را نیز بپردازید.
 4. زمان زیاد: این فرآیند می‌تواند بسیار طولانی بوده و ممکن است چندین ماه یا حتی تا یک سال طول بکشد تا دادگاه تصمیم بگیرد. در طول این مدت، ممکن است نتوانید دوباره برای ویزا درخواست نمایید.
 5. نتیجه نامشخص: موفقیت در پرونده‌های بررسی قضایی ویزای رد شده توسط وکلا هیچ تضمینی ندارد و دادگاه ممکن است به نفع شما تصمیم نگیرد، حتی اگر فکر می‌کنید اشتباهاتی در فرآیند تصمیم گیری وجود دارد.
 6. محدودیت: بررسی قضایی بر این موضوع تمرکز دارد که آیا قانون به درستی اعمال شده و تصمیم به طور عادلانه اتخاذ شده باشد، نه بر این که آیا خود تصمیم “درست” یا “نادرست” بوده است. حتی اگر دادگاه قبول کند که اشتباهی رخ داده است، ممکن است تصمیم نهایی را تغییر ندهد.

آیا می توانم تا زمان دریافت نتیجه بررسی قضایی ویزای رد شده خود, در کانادا بمانم؟
امکان ماندن در داخل کشور کانادا تا زمانی که نتیجه بررسی قضایی ویزای رد شده شما مشخص شود به وضعیت ویزای فعلی یا مجوز اقامتی شما بستگی دارد که در زیر شرح می‌دهیم:

 1. داشتن ویزا یا مجوز معتبر: اگر تاریخ اعتبار ویزا یا مجوز موقت کانادای فعلی شما مانند توریستی، تحصیلی و شغلی، هنوز معتبر است و تا زمانی که فرآیند بررسی قضایی کامل شود منقضی نمی‌شود، می‌توانید تا پایان مهلت آن در کشور کانادا بمانید.
 2. منقضی شدن ویزا یا مجوز: اگر تاریخ اعتبار ویزا یا مجوز موقت کانادای فعلی شما مانند توریستی، تحصیلی و شغلی، قبل از تکمیل بررسی قضایی منقضی خواهد شد، باید برای تمدید اقامت خود در کشور کانادا اقدام شود. اگر برای تمدید درخواست نمی‌کنید، یا اگر تمدید شما رد می‌شود، باید فقط تا زمانی که ویزا یا مجوز فعلی شما منقضی می‌شود، کشور کانادا را ترک نمایید، حتی اگر روند بررسی قضایی همچنان ادامه داشته باشد.
 3. داشتن ویزا یا مجوز منقضی شده: اگر تاریخ اعتبار ویزا یا مجوز موقت کانادای فعلی شما مانند توریستی، تحصیلی و شغلی قبلاً باطل شده است، معمولاً نمی‌توانید در حالی که بررسی قضایی در حال انجام است در کانادا بمانید. اقامت در کانادا بدون وضعیت قانونی می‌تواند عواقب جدی داشته باشد، از جمله اخراج از کشور کانادا و ممنوعیت ورود مجدد به آن برای مدت ۲ تا ۵ سال.

لطفاً توجه داشته باشید که روند بررسی قضایی می‌تواند طولانی بوده و اقامت شما در داخل کشور کانادا در طول فرآیند پرونده، نتیجه مثبت را تضمین نمی‌نماید. همچنین دادگاه فدرال کانادا در طول بررسی قضایی شواهد و مدارک جدیدی را قبول نکرده و فقط بررسی می‌کند که آیا قانون اداره مهاجرت در فرآیند تصمیم‌گیری افسر اداره مهاجرت به درستی اعمال شده است یا خیر.

مبالغ پرداختی برای بررسی قضایی
هیچ هزینه‌ای دولتی برای درخواست پناهندگی از داخل کانادا وجود ندارد. این شامل هزینه‌های برای مصاحبه با افیسر یا جلسه دادگاه حفاظت از پناهندگان می‌باشد. با اینکه درخواست پناهندگی کانادا به خودی خود هزینه‌ای ندارد، اما ممکن است هزینه‌های جانبی در ارتباط با پرونده‌های پناهندگی مانند زیر وجود داشته باشند:

 1. خدمات ویزاجو: هزینه‌ها به دلار آمریکا بسته به تعداد و سن افراد پرونده متفاوت می‌باشند.
 2. دادگال فدرال کانادا: هزینه‌های دولتی به شرح ذیل:
  • درخواست بررسی قضایی ۵۰ دلار
  • درخواست تمدید تاریخ شروع دادگاه (در صورت نیاز) ۲۰ دلار
  • برگذاری جلسه دادگاه ۵۰ دلار

لطفاً توجه داشته باشید که ممکن است مبالغ پرداختی در هر زمانی تغییر نمایند. لطفاً برای اطلاعات دقیق و به روز در مورد هزینه‌های ویزا، اقامت و پاسپورت، وب‌سایت ویزاجو را به دفعات بررسی فرمایید.

آیا می‌توان از خارج از کانادا برای بررسی قضایی اقدام کنم؟
بله. ویزاجو می‌تواند برای بررسی قضایی تصمیم ویزای رد شده شما اقدام نماید. ولی باید به یاد داشته باشید که روند بررسی قضایی یک درخواست تجدیدنظر یا اعتراض رسمی اداره مهاجرت نیست که بتوان اطلاعات یا مدارک جدیدی را در پرونده ویزای رد شده اضافه نمود. بلکه این بررسی فرایندی است که مشخص می‌نماید آیا افسر اداره مهاجرت در تصمیم گیری پرونده شما قانون اداره مهاجرت را رعایت کرده است یا خیر. اگر دادگاه فدرال تشخیص دهد که در این فرآیند اشتباهی رخ داده است، ممکن است تصمیم جدیدی اتخاذ نماید.

فرایند کامل بررسی قضایی در شعبات ویزاجو چگونه است؟
روند بررسی قضایی ویزای رد شده هر متقاضی متفاوت و به شرح زیر می‌باشند:

ارزیابی ویزای رد شده: قبل از شروع فرآیند بررسی قضایی، باید مطمئن شویم که متقاضی برای درخواست ویزایی که رد شده است واجد شرایط بوده است با خیر. می‌توانید معیارهای واجد شرایط بودن برای درخواست بررسی قضایی  را در همین صفحه مطالعه فرمایید.

 1. ارزیابی دلایل افسر: ویزاجو پس از اکسب اطمینان از واجد شرایط بودن پرونده شما، برای دریافت توضیحات و جزئیات ثبت شده توسط افسر مربوطه از اداره مهاجرت کانادا، اقدام می‌نماید.
 2. فرم‌های دولتی: ویزاجو تمامی فرم‌های مربوط به دادگاه فدرال کانادا را طبق قوانین روز تکمیل نموده و اطمینان حاصل می‌نماید که تمام اطلاعات ارائه شده از طرف متقاضی دقیق و کامل ثبت شده‌اند.
 3. نامه‌های رسمی: پس از تکمیل فرم‌ها، ویزاجو نامه‌های مربوط به دادگاه‌ فدرال کانادا را تنظیم می‌نماید.
 4. ثبت پرونده: ویزاجو پس از تکمیل کل پرونده، آن را در دادگاه‌ فدرال کانادا ثبت نموده و در صورت نیاز برای تعیین وقت قبلی جهت حضور دادگاه، اقدام می‌نماید.
 5. برگذاری جلسه دادگاه: یکی از وکلای ویزاجو پس از تعیین وقت دادگاه در تاریخ مقرر در دادگاه‌ فدرال کانادا حضور پیدا خواهد نمود.
 6. لطفاً توجه داشته باشید که این یک نمای کلی از روند و جزئیات خاص بررسی قضایی می‌باشد و ممکن است بسته به شرایط فرد، تعداد افراد و دلایل اداره مهاجرت، متفاوت باشند.

مدت زمان رسیدگی به پرونده بررسی قضایی در دادگاه فدرال کانادا چقدر است؟
جدول زمانی یک پرونده بررسی قضایی در دادگاه فدرال کانادا بسته به پیچیدگی پرونده، حجم پرونده‌های دیگر در دادگاه و سایر عوامل می‌تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. با این حال به طور کلی، می‌توان انتظار داشت که این فرایند از چند ماه تا بیش از یک سال طول بکشد.

در زیر یک تفکیک کلی از مراحل و جدول زمانی مربوط به بررسی قضایی را شرح می‌دهیم::

 1. ثبت پرونده در دادگاه: پس از دریافت نامه رد شدن ویزا، اگر متقاضی ویزا در داخل کانادا باشد، ویزاجو بین ۱۵ روز و در صورت خارج بودن از کشور کانادا ۶۰ روز فرصت دارد تا درخواست بررسی قضایی را در دادگاه ثبت نماید.
 2. تصمیم در مورد ثبت پرونده: دادگاه سپس درخواست بررسی قضایی را بررسی نموده که آیا شرایط لازم را برای رسیدگی در دادگاه را دارد یا خیر. این روند می تواند چندین ماه طول بکشد. اگر دادگاه آن را واجد شرایط بداند، پرونده برای شروع بررسی کامل قضایی به بخش دیگری از دادگاه خواهد رفت. اگر دادگاه درخواست را واجد شرایط نداند، آن را رد نموده و روند پرونده در شروع بدون بررسی قضای خاتمه می‌یابد.
 3. بررسی کامل قضایی: در صورت اعطای پذیرش درخواست بررسی قضایی توسط دادگاه، فرآیند بررسی کامل قضایی آغاز شده و این شامل موارد پرونده با جزئیات بیشتر و احتمالاً برگذاری یک جلسه شفاهی می‌باشد. این مرحله می‌تواند چندین ماه دیگر طول بکشد.
 4. رای قطعی: پس از بررسی کامل قضایی، دادگاه فدرال رای خود را صادر نموده و این روند می‌تواند هفته‌ها تا ماه‌های بیشتری طول بکشد.

مبالغ پرداختی برای اعتراض قضائی ویزای رد شده کانادا
از آنجائیکه هزینه‌های مربوط به پرونده اعتراض قضائی ویزای رد شده کانادا نسبت به تعداد، سن افراد خانواده شما و قوانین اداره مهاجرت، قابل تغییر می‌باشند، لذا می‌بایست فرم زیر را برای محاسبه هزینه‌های تقریبی تکمیل و ثبت نمایید:

محاسبه هزینه‌ها

محاسبه هزینه‌ها

توجه: لطفاً فرم زیر را با حروف فارسی تکمیل فرمایید.


مثال: بین روزهای شنبه تا چهارشنبه، ساعت ۱۱ صبح الی ۴ بعدازظهر

چگونه می‌توانم اقدام کنم؟
شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و افتتاح پرونده خود در پورتال ویزاجو، به روش‌های زیر اقدام نمایید:

 1. ورود به پورتال ویزاجو: از آنجائیکه همه خدمات ویزاجو به مشتریان به صورت اینترنتی می‌باشد، به وب‌سایت visajoo.com مراجعه نموده و پس از «ثبت نام» به پورتال حساب‌کاربری خود وارد شوید.
 2. فرم‌‌ارزیابی رایگان: کارشناسان ما در ویزاجو قبل از صحبت یا مکاتبه با شما، نیاز به اطلاعات اولیه در مورد شرایط فعلی شما دارند، که می‌توانید با تکمیل «فرم ارزیابی» آن اطلاعات را به صورت کاملاً محرمانه در اختیار کارشناسان ما قرار دهید.
 3. نتیجه ارزیابی: همه گفتگو‌ها بین شما و ویزاجو از طریق ارسال و دریافت «تیکت» در پورتال ویزاجو می‌باشد. لذا پس از تکمیل فرم ارزیابی رایگان، با ارسال یک تیکت در حساب‌کاربری خود نتیجه ارزیابی را پیگیری نمایید.
 4. قرارداد: از آنجائیکه همه مشتریان ویزاجو از سراسر جهان هستند، امکان حضور برای امضای قرارداد را ندارند، قرارداد بین ویزاجو و مشتری به صورت قانونی و الکترونیکی در پورتال شما قرار گرفته است. برای کسب اطلاع از مفاد قرارداد ویزاجو، به پیوند «قرارداد الکترونیکی» مراجعه فرمایید.
 5. افتتاح پرونده: ویزاجو جهت سرعت دادن به ارائه خدمات و راحتی شما عزیزان، این امکان را فراهم آورده تا شما پرونده خود را به صورت اینترنتی بر روی این وب‌سایت افتتاح نموده و پرداخت آن را از طریق کردیت‌کارت، پی‌پال و یا صرافی‌های معتبر انجام نمایید. پس از دریافت مبلغ، کارشناسان ویزاجو سریعاً پرونده شما را بررسی نموده و بین ۲ روز کاری با شما در بخش «تیکت» مراحل بعدی را هماهنگ می‌نمایند.
 6. لیست مدارک: در این مرحله پس از پرداخت و افتتاح پرونده خود روی وب‌سایت، کارشناسان ویزاجو نسبت به شرایط فعلی و تعداد افراد همراه شما، لیست مدارک لازم را در یک تیکت برای شما ارسال می‌نمایند.
 7. کسب درآمد دلاری: اگر شما در هر کشوری مایل به همکاری با مجموعه بزرگ ویزاجو هستید، می‌توانید برای کسب درآمد دلاری به پیوند «کسب درآمد دلاری» مراجعه نموده و به عنوان نماینده رسمی ویزاجو برای ارائه برنامه‌های ویزا، اقامت و پاسپورت به دوستان و آشنایان خود، از راه دور مشغول به کار شوید. پرداخت کمیسیون ویزاجو به شما به صورت دلاری و هر دو هفته یکبار می‌باشد.